کد خبر: ۱۶۶۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۹
با حضور امیر اسماعیلی
سامانه های راداری نذیر و بینا با حضور امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص)، از طریق ویدئو کنفرانس رونمایی شد.
سامانه راداری نذیر یک سامانه راداری برد بلند و کاملا بومی با دقت بسیار بالا در تفکیک است که توانایی آشکارسازی و شناسایی اهداف را تا سطح مقطع راداری پایین دارد و در برابر موشک های ضد رادار مقاوم است.

این رادار می تواند اهداف را در برد بیش از 800 کیلومتر و با ارتفاع 100 هزار پا کشف کند.

همچنین سامانه رادار بینا که یک رادار کنترلی سه بعدی است دقت بسیار بالایی در تفکیک دارد و از قابلیت آشکارسازی و شناسایی اهداف تا سطح مقطع راداری پایین برخوردار است.

این رادار می تواند اهداف رادارگریز را کشف کند و همچنین توانایی مقابله با جنگ الکترونیکی را دارد.

نمونه مشابه این رادار تاکنون در جهان گزارش نشده است و به صورت صد در صد بومی به دست متخصصان کشور طراحی، ساخت و به بهره برداری عملیاتی رسیده است.

دو رادار راهبردی بینا و نذیر نیز در مناطق کوهستانی و بیابانی در جنوب شرقی کشور مستقر شده است.

امیر فرزاد اسماعیلی در حاشیه مراسم رونمایی از رادارهای برد بلند نذیر و رادار سه بعدی بینا افزود: نخستین نکته مهم درباره دو رادار که در مناطق جنوب شرقی کشور و در مناطق مرکزی به شرق کشور گسترش پیدا کرده این است که یک رادار در نقطه کوهستانی و یک رادار در نقطه دشت و بیابانی مستقر شده است.

وی گفت: فناوری این رادارها کاملاً بومی است و به هیچ عنوان هیچ گلوگاهی از این رادارها نداریم ضمن اینکه نمونه هایی از این نوع رادارها نیز در کشورهای منطقه ای و جهان هنوز گزارش نشده است.

اسماعیلی با بیان اینکه این رادارها را جوانان برومند هوایی و دانشجویان دانشگاه های برتر کشور طراحی کرده اند، افزود: این رادارها در فرکانس های متفاوت و با پرش فرکانس و همچنین در باندهایی که غیرقابل شنود برای دشمن است طراحی شده است.

وی گفت: این طرح کمتر از دو سال به نتیجه رسیده و تولید شده است و امیدواریم تا سال 95 به تولید انبوه برسد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء افزود: از ویژگیهای این رادارها مولتی برد بودنشان است یعنی اینکه هم اهداف پهن پیکر و هم اهداف استیلز و هم ریزپرنده هایی مانند پهبادها را از دوردست ها قابلیت کشف دارد قبل از اینکه به مرزهای جمهوری اسلامی نزدیک شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: